بسیاری از مادران و پدران که فرزند کلاس اولی دارند، در جست و جوی کتابی یا کتاب‌هایی هستند که نوشتن دیکته را به فرزندانشان بیاموزد. یکی از پرسش‌های متداول آنان همین است که:

چه کتابی برای آموزش «دیکته» به کلاس‌اولی‌ها خوب است؟

 پیش از این توضیح‌ داده‌ایم و در این یادداشت نیز سعی می‌کنیم درباره دغدغه‌ی مهمی که آنها دارند بحث کنیم.

قبل از آن یادآور می‌شویم که دانش‌آموز برای بهتر نوشتن دیکته ابتدا باید بتواند متن را (متناسب با نشانه‌هایی که خوانده است) روخوانی کند و خوب هم روخوانی کند تا به روان خوانی خوبی رسیده باشد. و بعد باید نوشتن از روی متن را تمرین کند و سپس به فکر دیکته نوشتن و خوب دیکته نوشتنش باشیم.

دیکته مثل فوتبال است

هیچ کتاب خاصی با عنوان آموزش املا یا آموزش دیکته نمی‌تواند به بهتر نوشتن دیکته دانش آموزان کمک کند. کار بسیار اشتباهی است که بخواهیم این‌چنین به آموزش دیکته توجه کنیم. از این روش نتیجه‌ی چندانی عایدمان نمی شود.

دیکته مثل فوتبال است همان‌طور که هیچ کس نمی‌تواند بازی خود را در فوتبال با کتاب خواندن درباره‌ی فوتبال بهتر کند (و این کار را در زمین بازی و خود بازی و تمرین فوتبال است که می‌تواند انجام دهد) دیکته نوشتن نیز نیازی به آموزش خاص و جداگانه ندارد. باید بنویسد و بخواند و بنویسد و بخواند و …

برای کلاس اولی‌ها هم کار نیکو کردن از پر کردن است.

فقط با خواندن و نوشتن است که دیکته نوشتن دانش آموز بهتر می‌شود.

خواندن زیاد و نوشتن زیاد.

اما چه نوع کتاب‌هایی را بهتر است بخوانیم و از روی آنها بنویسیم؟

کار با هرکدام از چهارکتاب زیر (نشردبستانک) برای کلاس اولی‌ها، به ترتیبی که می‌آید، می‌تواند علاوه برآن که در تقویت روخوانی کلاس اول و بهتر شدن و تقویت روان‌خوانی کلاس اول بسیار خوب هستند، می‌توانند در آموزش بهتر نوشتن دیکته نیز بسیار موثر باشند.

سواد خواندن کلاس اول

این کتاب مناسب‌ترین کتابی است که در اهداف خود برای روخوانی و روان‌خوانی و نیز دیکته نوشتن می‌تواند کمک کند.

هم به دلیل محتوایی که کتاب دارد و هم اینکه درس های آن طبق روال کتاب درسی فارسی کلاس اول و نشانه به نشانه جلو رفته است.

همه‌ی کلمات به کار برده شده در هر‌کجای کتاب، دقیقا با همان نشانه‌هایی ساخته شده‌اند که دانش آموز تا آن زمان خوانده است.

متن کتاب و داستان های آن را می‌توان به صورت دیکته برای دانش آموز خواند تا دانش‌ آموز بنویسد. چون متن‌ها به تدریج ( نشانه به نشانه) بیشتر و سنگین‌تر می‌شود. آموزش دانش‌آموز نیز به تدریج جلو می‌رود و تسلط او در نوشتن، هربار بهتر و بهتر می‌شود.

نکته‌ی مهم در این کتاب این است که در نیمه اول کتاب که هنوز تعداد نشانه‌های خوانده شده زیاد نیست، به جای برخی کلمه‌ها تصویر آن‌ها گذاشته شده است تا جمله‌ها، ناقص نباشند و دانش آموز بتواند بخواند. هنگام دیکته نیز می‌تواند به جای آن‌ها یک دایره بکشد.

به تدریج که کتاب‌ها جلو می‌رود از تعداد تصاویر کم می‌شود و خود کلمه‌ها جای آن‌ها را می‌گیرد.یادگیری متقاطع کلاس اول

این کتاب شامل ۲۲ جدول است که به تدریج از خیلی ساده به جدول‌های بزرگ‌تر تبدیل می‌شوند. این کتاب نیز نشانه به نشانه جلو می‌رود.

ویژگی مهم کتاب‌های جدول این است که دانش آموز باید هر پاسخ را که یک کلمه است به صورت نشانه‌های مجزا از هم بنویسد. این جدانویسی نشانه‌ها و دقت روی هر یک از آنها باعث می‌شود که ساختار درست آن کلمه در ذهنش حک و تثبیت شود. با تکرار چنین کاری با ساختار هرکلمه کاملا اشنا می‌شود و هنگام نوشتن دیکته می‌تواند آن را به درستی بنویسد.فلسفیدن کلاس اول

این کتاب نیز آموزش فلسفیدن را مطابق با کتاب درسی فارسی و نشانه به نشانه انجام می‌دهد و متن‌ها به تدریج از خیلی ساده به متن‌های بیشتر و پیچیده‌تر تبدیل می‌شوند.

کارکرد اصلی این کتاب به چالش کشیدن ذهن دانش آموز با مفاهیمی است که در درس‌ها مطرح می‌شود. هم‌چنین خواندن متن‌های این کتاب به تقویت روخوانی و روان‌خوانی دانش آموز می‌انجامد. پس می‌توان از همین متن‌ها برای گفتن دیکته استفاده کرد که باز به دلیل همان رشد تدریجی در تعداد کلمه‌ها آموزش بهتر نوشتن نیز به خوبی انجام می‌شود. ضمن آن‌که نوع و محتوای مطالب به‌گونه‌ای‌ست که لذت و شوق را در دانش‌آموز برمی‌انگیزد. چه در خواندنش. چه در نوشتن متن ها.گردشگری کلاس اول

این کتاب کارکرد اصلی‌اش، آشنا کردن دانش آموزان با مفهوم و مقوله‌ی گردشگری است که می‌تواند در بهتر شدن آینده‌ی آنان نقش بسیار مهمی ایفا کند و همانند سه کتاب دیگر همان‌طور نشانه به نشانه و طبق روال آموزشی کتاب درسی فارسی جلو  می‌رود می‌تواند برای تقویت روخوانی و روان خوانی دانش آموز و آموزش بهتر (دیکته) نیز مورد استفاده قرار گیرد.سایر کتاب‌ها

به جز چهار کتابی که معرفی شد، دبستانک کتاب‌های دیگری نیز برای کلاس اول دارد که می‌تواند برای تقویت روخوانی و روان‌خوانی استفاده شوند که در صفحه‌ی مربوطه معرفی شده‌اند (شاهنامه‌ها/ شعر بستنی‌ها/ …)

متن همه‌ی این کتاب‌ها را می‌توان برای نوشتن دیکته نیز مورد استفاده قرار داد.ارسال پستی رایگان به همه جای ایران

ارسال پستی کتابهای دبستانک به همه جای ایران رایگان است. حتی اگر یک کتاب بخرید. با ثبت سفارش در سایت، کتابهای خود را سریع و راحت در نشانی خود دریافت میکنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *