♦️ روان‌خوانی کلاس دوم

🔻 مشکل مهم دومی‌ها

برخی دانش‌آموزانی که به کلاس دوم می‌روند، در مهرماه با مشکل مهمی روبه‌رو می‌شوند: مشکلِ خواندن متن‌های فارسی. روان‌ خوانی کلاس دوم که جای خود دارد.
به همین سادگی، خواندن برایشان سخت شده است. به وضوح این مشکل در نوشتن نیز منعکس می‌شود. انگار تعطیلات تابستانی باعث شده است آن‌ها دوباره به اوایلِ کلاس اول بازگردند. حتی از آن موقع نیز کارشان سخت‌تر است.
مشکلی که ممکن است خیلی‌هایشان از قبل به آن فکر نکرده باشند. بسیاری از والدین نیز در برابر چنین مشکلی غافلگیر می‌شوند.

🔻 چرا دومی‌ها با مشکل خواندنِ فارسی مواجه می‌شوند؟

البته همه‌ی دومی‌ها دچار چنین مشکلی نمی‌شوند. آن‌هایی که سال گذشته و نیز در تابستان کتاب‌های مختلف را خوانده‌اند، خوب یا بد، خوششان آمده باشد یا نه، دچار این مشکل نمی‌شوند.
یا بهتر است بگوییم کمتر دچار این مشکل می‌شوند.

اما علت سخت شدن خواندن متن‌های فارسی در شروع کلاس دوم چیست؟

پاسخ بسیار ساده است. هنوز حجم آن‌چه خوانده‌اند (و معمولا فقط به کتاب‌های درسی اکتفا کرده‌اند) آن‌قدر نبوده که تصویر و صدای نشانه‌ها را در مغزشان حک کرده و به اصطلاح ملکه‌ی ذهنشان کرده باشد. برای خواندن هر کلمه باید مدتی (هر چند بسیار کوتاه) به آن نگاه کنند تا مغز بتواند در بایگانی خود جست‌وجو کند و صدای هر نشانه از آن را به یاد آورد. کلمه‌ی بعدی نیز به همین ترتیب. کلمه‌ی بعدتر و کلمه‌های بعدی و هر بار مغز باید مدت زمان کوتاهی را صرف بازیابی خاطراتش از آن نشانه‌ها و کلمه‌ها کند. بدیهی است که ذهن خسته می‌شود و خستگی ذهن باعث کندی و حتی توقف خواندن می‌شود.

🔻 واکنش والدین

اکثر والدین در چنین مواقعی تازه به فکر می‌افتند که کم‌کاری سال گذشته و تابستان را به نحوی جبران کنند. شروع به کار با دانش‌آموز یا فقط فشار آوردن به او می‌کنند تا بیشتر و بیشتر، دوباره و سه‌باره و چندباره هر متن را بخواند.
بعد چه اتفاقی می‌افتد؟
نخستین نتیجه‌اش بیزار شدن دانش‌آموز از درسی‌ست که او می‌بایست با ذوق و شوق فرامی‌گرفت. حالا درس خواندن برایش تبدیل به شکنجه‌ای طاقت‌فرسا می‌شود.

🔻 درک علوم و درک ریاضی

تازه این در مورد فارسی‌ست که تمرکز معلم و والدین بر خواندن بیشتر است. در درس‌های دیگر به ویژه علوم و ریاضی این کار سخت‌تر می‌شود. کودک متن‌ها را سرسری و بدون آن‌که معانی‌شان را بفهمد رد می‌کند و در ادامه و ماه‌ها بعد، به نظر خودش و دیگران می‌رسد که او در درک علوم یا ریاضی و … ضعیف است. در حالی که این‌طور نیست و مشکل او فقط (معمولا) به همان خواندن متن‌های فارسی محدود می‌شود.

🔻 مشکل مضاعف در مناطق غیر فارسی زبان

همه‌ی آن‌چه نوشتیم، تازه مربوط می‌شود به شهرهای مناطق فارسی‌زبان. در روستاهای همین مناطق وضعیت به مراتب سخت‌تر است و اگر از مناطقی که زبان مادری‌شان فارسی‌ست، عبور کنیم و به شهرها و روستاهای مناطق دیگر برویم، وضعیت خواندن زبان فارسی برای کلاس دومی‌ها در آغاز سال، چند برابر سخت‌تر است و اغلب حتی کاملا از خواندن متن‌های ساده‌ای هم عاجزند که سال گذشته در کلاس اول می‌توانستند بخوانند.

🔻 آیا همه‌ی دومی‌ها این مشکل را دارند؟

مسلما نه. کافی‌ست که دانش‌آموزان در سال گذشته چند کتاب داستان (یا غیر داستان) خوانده و این کار را در تابستان ادامه داده باشد. حتی آنان که هفت هشت یا ده کتاب داستان خوانده‌اند، در آغاز کلاس دوم به خوبی از همان اول، همراه درس‌ها جلو می‌آیند و مشکل چندانی نخواهند داشت. بخش اصلی این دستاورد ناشی از لذتی‌ست که هنگام خواندن داستان برده‌اند و بقیه نیز به این دلیل است که وقفه و فاصله‌ای در خواندن آن‌ها نیفتاده است.

🔻 برای تقویت خواندن و روان‌خوانی دانش‌آموزان کلاس دوم چه باید کرد؟

به هر حال باید برای آنان که در این زمینه مشکل دارند کاری کرد. اما چه کار؟
نخست باید به یاد آوریم که لذت بردن از یادگیری از خود یادگیری مهم‌تر است. لذت بردن از خواندن از خود خواندن نیز مهم‌ترست.
در درجه‌ی بعد به این نکته توجه کنیم که داستان‌ها و شعرهای جذاب می‌توانند ضمن لذت بخشیدن به کودک، او را هر بار با شکل و صدا و خواندن کلمه‌های بیشتری آشنا کند.
البته شعرها و داستان‌هایی که بیشتر کلمه‌های به کار برده در آن‌ها در حیطه‌ی کتاب‌های درسی دوم دبستان باشد.

در این مطلب چند کتاب روانخوانی دوم دبستان به شما معرفی می کنیم.

استفاده از داستان روان خوانی کلاس دوم، به فرزند شما این اعتماد به نفس را می دهد که می تواند متن های مناسب سن خودش را به خوبی بخواند. روانخوانی کلاس دوم از مهم ترین کارهایی است که می تواند در نهایت به بهتر شدن درک مطلب شما منجر شود. زیرا تا زمانی که نتوانیم یک متن را به درستی بخوانیم درک خوبی نیز از آن نخواهیم داشت. تقویت روخوانی کلاس دوم با ۲۹ کتابی که در ادامه معرفی کردیم امکان پذیر است و شما با کلیک روی هر کتاب می توانید توضیحات و بخش هایی از داخل آن ها را ببینید.


کتاب های سواد خواندن، فلسفیدن و گردشگری ویژه کلاس دوم دبستانکتاب سواد خواندن دوم دبستان

کتاب سواد خواندن دوم دبستان شامل داستانهای کوتاه از کلیله و دمنه است که با واژگانی نوشته شده اند که در کتابهای درسی کلاس اول و دوم دبستان وجود دارد. بنابراین تمام کودکان کلاس دومی در سراسر ایران می توانند آنها را بخوانند. سوالاتی در پایان هر داستان مطرح شده است که پاسخ دادن به آنها به تقویت درک مطلب دانش آموزان کمک می کند.کتاب فلسفیدن دوم دبستان

کتاب فلسفیدن دوم دبستان شامل داستانهای کوتاه است که به مفاهیمی که کلاس دومی ها در کتابهای درسی علوم و فارسی و ریاضی می خوانند ارتباط دارد. خواندن این داستان ها موجب می شود ذهن دانش آموزان کلاس دومی درگیر آن موضوع شود و درباره آن فکر کنند، نظر دهند، استدلال کنند و نظرات دیگران را نقد کنند. خواندن داستانهای این کتاب علاوه بر تقویت روخوانی کلاس دوم موجل تقویت روحیه پرسشگری و جستجوگری در کلاس دومی ها می شود.کتاب گردشگری دوم دبستان

کتاب گردشگری دوم دبستان کتابی است که به روشی بسیار جدید و جذاب به تقویت روخوانی کلاس دوم می پردازد. کودکان در این کتاب با مفاهیم زیست بومگردی آشنا می شوند که بسیار جذاب و مهم است. آشنایی با زیست بومگردی به عنوان یک کسب و کار مهم در دنیای امروز و آینده و دانستن اهمیت آن در حفظ محیط زیست، یکی از موضوعات مهم برای آموزش کودکان است.تقویت روخوانی کلاس دوم با کتابهای شاهنامه دبستانک

شاهنامه های دوم دبستان نیز شامل متن روخوانی کلاس دوم هستند. این کتاب هایی که در این صفحه معرفی شده اند بهترین کتاب داستان کلاس دوم هستند. زیرا از واژگانی استفاده کرده اند که در سطح کودکان کلاس دوم است و در کتاب های درسی آنان یافت می شود. روان خوانی کلاس دوم با صرف زمان کوتاه ولی مستمر می تواند حاصل شود و نیازمند این است که کودک ما متنهای جذابی برای خواندن در اختیار داشته باشد تا همچنان شوق خواندن در او حفظ شود. کتاب های معرفی شده در این صفحه شامل متن روانخوانی کلاس دوم هستند. برخی به صورت شعر و برخی به صورت داستان هستند که با کلیک روی هر کدام می توانید توضیحات آن ها را ببینید.


🔻 شاهنامه‌خوانی کودکان برای تقویت روخوانی کلاس دوم

کتاب‌های شاهنامه‌ی کلاس دوم (نشر دبستانک) بهترین منابع و ابزار برای تقویت خواندن و روان‌خوانی کلاس دومی‌ها هستند.
دبستانک دو سری شاهنامه برای کلاس دومی‌ها دارد که هر کدام کارکرد خاصی دارند.

شاهنامه‌ی گام اول (برای کلاس دوم) که کارکردش افزایش سواد خواندن است ۷ جلد دارد.
قصه های شاهنامه برای کودکان کلاس دوم از پادشاهی جمشید شروع می‌شود و بعد به ضحاک و فریدون و پسران او و سرانجام به نوه‌ی فریدون (منوچهر) می‌رسد و پس از آن با دو تن از پهلوانان نامی شاهنامه (سام و زال) و ماجراهای آن‌ها آشنا می‌شویم.

🔷 ویژگی اصلی و مهم این هفت کتاب این است که با همان کلماتی نوشته شده که در کتاب‌های درسی کلاس دوم (و اول) آمده است. دانش‌آموز همه‌ی این کلمات را در کتاب‌های درسی دیده است. البته به دانش‌آموزانی که در سال اول شاهنامه‌ی دبستانک را ندیده و نخوانده‌اند توصیه می‌کنیم که ابتدا دو کتاب شاهنامه‌ی اول را بخوانند که درباره‌ی نخستین شاهان ایرانی (کیومرث و هوشنگ و تهمورس) است.

🔷 ویژگی بسیار مهم دیگر شاهنامه‌ی دبستانک این است که دانش‌آموز، صفحه به صفحه‌ی داستان را که جلو می‌رود، تصاویرش را نقاشی می‌کند. خود این نقاشی کشیدن (حتی اگر نقاشی‌اش خوب نباشد و خیلی ابتدایی بکشد) باعث می‌شود که سواد خواندن او به میزان قابل توجهی رشد کند.

توجه کنید: هدف اصلی این است که دانش‌آموز از یادگیری لذت ببرد. بنابراین اگر شاهنامه‌خوانی را به هر علت دوست نداشت (که معمولا چنین اتفاقی کمتر رخ می‌دهد) او را مجبور به خواندن آن نکنید. کتاب‌های بسیار متعدد دیگری هم هست که می‌توانند علاقه‌ی او را جلب کنند.

کتاب های شاهنامه بدون تصویر با هدف تقویت روخوانی و درک مطلب ویژه کلاس دوم دبستان

داستان های شاهنامه برای کودکان موجب تقویت روخوانی و روانخوانی و درک مطلب کودکان می شود.برای دانلود رایگان کتاب روان خوانی کلاس دوم به انتهای صفحه بروید.


کتاب های شاهنامه تصویری با هدف تقویت روخوانی و شاهنامه خوانی ویژه کلاس دوم دبستان

شاهنامه خوانی کودکان با استفاده از این کتاب ها موجب تقویت اعتماد به نفس و فن بیان کودک می شود.


کتاب های شعر مناسب سن کلاس دوم دبستان با هدف تقویت روخوانی و یادگیری مهارت های زندگیکتاب های داستان مناسب سن کلاس دوم دبستان با هدف تقویت روخوانی و یادگیری مهارت های زندگی

خرید کتاب داستان برای کلاس دوم می تواند به تقویت روخوانی کلاس دومی کمک زیادی کند. زیرا شامل متن روان خوانی کلاس دوم هستند و متناسب با سن کودک پیش می روند.


برای دانلود ۱۴ متن رایگان برای روانخوانی دوم دبستان روی فایل زیر کلیک کنید.

دانلود روانخوانی کلاس دوم دبستان. فایل زیر شامل چند متن روخوانی کلاس دوم است.مطالب مفید دیگر:

بهترین کتاب داستان برای کلاس پنجم

روانخوانی کلاس اول

2 پاسخ
 1. هلیا گفته:

  این کتابها برای روخوانی کتاب فارسی دوم دبستان مناسب هستند؟ کمک می کنند؟

  پاسخ
  • دبستانک گفته:

   بله حتما. این کتابها شامل متن روخوانی کلاس دوم هستند و تمرین با آن ها به روخوانی کتاب فارسی دوم دبستان کمک زیادی می کند.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *