۵ راه برای تقویت روانخوانی و روخوانی کلاس اول + معرفی کتاب

به‌طور طبیعی کارهایی که برای تقویت روانخوانی کلاس اول انجام می‌دهیم، پس از کارهایی‌ست که برای تقویت روخوانی کلاس اول انجام می‌دهیم.
یعنی دانش‌آموز کلاس اول ابتدا باید قادر به روخوانی کلمات باشد، تا پس از آن بتواند با تمرین‌های مناسب متن را به‌طور روان و سریع‌تر از وقتی بخواند که کلمات را با تانی (و معمولا با کشیدن انگشت روی آن‌ها) می‌خواند.

کودک چگونه می‌تواند از روخوانی شمرده شمرده‌ی کلمات به روان‌خوانی سریع‌تر (اما کماکان شمرده شمرده‌ی) کل متن برسد؟

* جذابیت متن

در درجه‌ی اول متن باید به گونه‌ای باشد که علاقه‌ی او را برانگیزد. بهترین حالت وقتی‌ست که علاقه‌ی او به میزانی برانگیخته شده باشد که بخواهد بداند این متن قرار است به کجا برسد. مثل وقتی که دارد یک داستان ساده (در حد کلاس اول) را می‌خواند ممکن است چنین علاقه ای پیدا کند. اصلا بهترین‌ متن‌ها برای تقویت روان‌خوانی کلاس اول، داستان‌های ساده و جذابی‌ست که او دوست داشته باشد. در ادامه مطلب چند کتاب تقویت روخوانی کلاس اول معرفی می کنیم.

* ساده بودن

متن مورد نظر حتما باید از کلمات ساده‌ای تشکیل شده باشد که دانش‌آموز همه‌ی نشانه‌های موجود در آن را خوانده باشد. البته اگر در هر صفحه یکی دو کلمه فراتر از این قاعده نیز باشد، اشکالی ندارد. ولی بهتر است چنین متن‌هایی وقتی در اختیار کودک قرار گیرد که حتما واجد ویژگی اول ( یعنی جذاب بودن) باشند.

* پرهیز از واکنش تصحیحی (اصلاح نکردن اشتباهات کودک هنگام خواندن)

اگر او هنگام خواندن متن، یک یا چند کلمه را اشتباه خواند، سکوت کنید و به هیچ وجه واکنش نشان ندهید. فقط آن کلمات را به خاطر بسپارید و کار برای مرور آن کلمات را به وقتی دیگر و تمرین‌های نشاط‌آور موکول کنید. هیچ اتفاقی نمی افتد اگر او یک یا چند کلمه را غلط بخواند. خود ما نیز نمی‌توانیم یک داستان را کاملا بدون غلط بخوانیم. واکنش تصحیحی شما باعث می‌شود که زمان تسلط یافتن او برای روان‌خوانی متن‌ها را به تعویق بیاندازید. تعویقی که ممکن است گاه، مدت طولانی بعد از آن روز را در بر بگیرد. اعتماد به‌نفس لازمه‌ی روان‌خوانی‌ست. تصحیح خواندن او زمان تسلط یافتنش را طولانی و تشویق‌های بجا، به‌موقع و مکرر او، زمان تسلط یافتنش را کوتاه‌تر می‌کند.

* نوشتن درباره متن

از او بخواهید که پس از خواندن هر متن، سوال کوتاهی را به‌طور کتبی از شما بپرسد تا ببیند که آیا شما مطلب را خوب فهمیده‌ اید؟! چنین کاری اعتماد به نفسش را افزایش می‌دهد و رجوع دوباره‌ی او به متن، روان‌خوانی متن‌های بعدی را برایش ساده‌تر می‌کند.

* ارتباط با سایر متنها و کتابها

استفاده‌ی هم‌زمان یا متوالی کتاب‌ها و مطالب مرتبط، تاثیر هر کدام از آن‌ها را بیشتر می‌کند. مثلا در میان کتاب‌های دبستانک، وقتی دارید از کتاب سواد خواندن کلاس اول برای تقویت روان‌خوانی دانش‌آموز استفاده می‌کنید و متنی را می‌خواند که مربوط به نشانه‌ی «س» است، پس از آن، خواندن متن‌های مربوط به همان نشانه در کتاب فلسفیدن کلاس اول یا کتاب آموزش گردشگری کلاس اول، تاثیر هر کدام از آن کتاب‌ها را در تقویت روان‌خوانی چند برابر می‌کند.


۱۰ کتاب برای تقویت روان خوانی کلاس اولی ها

با کلیک روی هر کتاب می توانید توضیحات و بخشی از داخل کتاب ها را ببینید. ارسال پستی کتاب های دبستانک به همه جای ایران رایگان است و تمام روزهای کاری ارسال پستی داریم.

در صورتی که نیاز به راهنمایی برای خرید کتاب داشتید می توانید از پشتیبانی دبستانک که در پایین صفحه مشاهده می کنید استفاده فرمایید.


* کتاب سواد خواندن اول دبستان

این کتاب شامل ۲۲ داستان کوتاه است که نشانه به نشانه پیش می روند. بنابراین دانش آموزان می توانند همزمان با یادگیری نشانه ها داستان مربوط به آن نشانه را خودشان بخوانند.

در پایان هر داستان تعدادی سوال مطرح شده است که پاسخ دادن به آن ها به تقویت درک مطلب دانش آموز کمک میکند. زیرا این سوالات بر اساس حیطه بندی های بلوم مطرح شده اند و حیطه های مختلف از جمله دانش، استنتاج، تفسیر و ارزیابی را هدف قرار می دهند.

این کتاب ۴۰ صفحه دارد و در قطع رحلی و به صورت رنگی چاپ شده است. برای خرید کتاب و دریافت با ارسال پستی رایگان روی گزینه ی خرید کلیک کنید. همچنین با کلیک روی کتاب می توانید توضیحات کاملتر و بخشی از محتوای این کتاب را ببینید.* کتاب فلسفیدن کلاس اول

این کتاب نیز نشانه به نشانه پیش می رود و برای هر نشانه موضوعی را مطرح کرده است. کودکان با استفاده از این کتاب یاد می گیرند که به موضوعات از زاویه های مختلفی نگاه کنند. زیرا متن های این کتاب برای هر نشانه به گونه ای طراحی شده است که ذهن کودکان را به چالش می کشد. کتاب فلسفیدن اول موجب تقویت روحیه پرسشگری و جستجوگری در کودکان می شود.* کتاب گردشگری کلاس اول

کتاب گردشگری اول هم مانند کتاب سواد خواندن اول و فلسفیدن اول نشانه به نشانه پیش می‌رود. برای هر نشانه موضوعی مطرح شده است که خواندن آن به کودکان کمک می‌کند با مقوله‌ی گردشگری و به ویژه زیست‌بوم‌گردی آشنا شوند. یعنی هم روخوانی و روانخوانی آن ها تقویت می‌شود، هم با گردشگری آشنا می‌شوند.قصه های شاهنامه برای کودکان کلاس اول

داستان های شاهنامه برای کودکان کلاس اول به تقویت روخوانی و روانخوانی و درک مطلب آن ها کمک می کند.ارسال پستی رایگان

ارسال پستی کتابهای دبستانک به همه جای ایران رایگان است، حتی اگر یک کتاب بخرید. بدون پرداخت هزینه اضافی برای ارسال می توانید کتابهای خود را سریع و راحت در نشانی خود دریافت کنید.


مطالب مفید دیگر:

بهترین کتاب داستان برای کلاس پنجم

روانخوانی کلاس اول

2 پاسخ
 1. صالحه گفته:

  پسرم کلاس دومه اما حتی توی روانخوانی کلاس اول هم ضعیفه. به نظرتون این کتابها رو تهیه کنم یا کتابهای کلاس دوم رو؟

  پاسخ
  • دبستانک گفته:

   با سلام و احترام. اگر از کتابهایی که در این صفحه معرفی شدند شروع کنید بهتر هست. با تمرین های پیوسته و جذاب، کم کم روانخوانی فرزندتون خوب می شود.

   پاسخ

تعقیب

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *